Popularne posty

sobota, 1 stycznia 2011

Sny - jak je kontrolować?

Wiele osób zastanawia się czy kontrolowanie snów jest w ogóle możliwe. Okazuje się, że jest to do pewnego stopnia możliwe. Poszczególne osoby mają mniejsze lub większe predyspozycje do świadomego śnienia, ale jest to również umiejętność, której można się nauczyć. Aby tego dokonać, należy przede wszystkim zrozumieć czym jest sen.

Dlaczego śnimy

Opierając się na dostępnej obecnie wiedzy naukowej dotyczącej mechanizmów śnienia, we śnie mózg człowieka przetwarza doznania i emocje przeżywane za dnia porządkując je w pewien sposób, co jest z kolei konieczne do zachowania zdrowia psychicznego. Wyjaśnia to, dlaczego często zdarza nam się śnić dalszy ciąg książki przeczytanej przed pójściem do łóżka, której treść szczególnie nas poruszyła. Dalszy ciąg szczególnie ważnej rozmowy odbytej przed snem, czy też przebieg szczególnie stresującego egzaminu, który czeka nas nazajutrz. Najprościej więc byłoby wykorzystać ten mechanizm, aby zapewnić sobie sny jakich oczekujemy.

Zaprogramuj swój sen

Jeśli więc chcesz śnić o podróżach do pełnych słońca miejsc, codziennie przed snem poczytaj o nich, obejrzyj program podróżniczy w telewizji lub poprzeglądaj kolorowe foldery biur podróży, a potem kiedy już zamkniesz oczy wyobraź sobie, ze tam jesteś. Zasada ta działa również w drugą stronę. Jeśli dręczą Cię koszmary, postaraj się aby przed snem skierować swoją uwagę na coś miłego i odprężającego. W wielu religiach obowiązkiem wiernych jest wieczorna modlitwa, która służy również oczyszczeniu myśli przed snem.

Powracające koszmary

Metoda ta może okazać się nieprzydatna w przypadku powracających koszmarów tej samej treści. Mechanizm ich powstawania bywa niestety bardziej złożony niż sobie to uświadamiamy, ponieważ dotyczą one kwestii poważniejszych niż bieżące przeżycia. Przykładowo dorosła kobieta miewa powracające koszmary o wodzie. Wezbrana rzeka wdziera się do jej domu, fale tsunami zalewają miasto, na środku jeziora zdaje sobie sprawę, że nie umie pływać. I kiedy zastanawia się skąd biorą się te koszmary, bo przecież uwielbia wakacje nad morzem, świetnie pływa i nigdy nie przeżyła żadnej powodzi, okazuje się, że jako dwuletnia dziewczynka prawie utonęła w rzece. Ona oczywiście nie pamięta tego traumatycznego zdarzenia, ale zostało ono na zawsze zapisane w jej podświadomości. Z tego powodu, sen powróci bez względu na to jak przebiegał będzie jej dzień i na co skieruje swoją uwagę przed zaśnięciem.

Jak obudzić się we śnie

Problem powracających koszmarów należy rozwiązać nie tylko we śnie, ale przede wszystkim na jawie. Jedyne co możemy zrobić we śnie to zdać sobie sprawę, że to tylko nam się śni i próbować się obudzić lub też zmienić bieg snu. Techniki "przebudzenia we śnie" można się nauczyć, poprzez odpowiednie "zaprogramowanie się". Działa to mniej więcej tak, jak w przypadku budzenia się rano o danej porze bez użycia budzika. Nasz mózg jest zaprogramowany na budzenie się o godzinie 6.00, ponieważ codziennie musimy wstać o tej porze, żeby zdążyć do pracy. Jeśli chcesz nauczyć się przebudzania we śnie, powtarzaj sobie często: "Następnym razem gdy koszmar powróci, uświadomię sobie że to tylko sen". Sugestia powtórzona odpowiednią ilość razy na poziomie świadomym, zostanie w końcu zapisana w naszej podświadomości. Dzięki takiemu zapisowi możliwe będzie przebudzenie się we śnie. Jeżeli więc w koszmarach nocnych prześladuje nas napastnik z nożem i nagle uświadomimy sobie, że to tylko sen i nic nam tak naprawdę nie zagraża, możemy zaatakować go i zabić. W wielu przypadkach bywa to jednak doraźnie użyteczna technika.

Problem koszmarów rozwiąż na jawie

O wiele bardziej skuteczne są próby uwolnienia się od niechcianych marzeń sennych poprzez działania na jawie. Dlatego po pierwsze należy przeanalizować tematykę dręczących nas snów i poszukać logicznego wyjaśnienia. Zazwyczaj ich podłożem, są bardziej lub mniej uświadomione lęki i stresy. Uciążliwe sny o pracy, ginących dokumentach, zawieszających się komputerach i telefonach, z których nie da się zadzwonić, mogą wskazywać na przeciążenie pracą. Dłuższy urlop powinien pomóc. To bardzo prosty przykład, ale istnieją też bardziej zaskakujące metody na rozwiązanie problemu. Starsi, pobożni ludzie wierzą, że jeśli śni Ci się co noc zmarły krewny i panicznie boisz się tych snów, musisz zamówić w kościele mszę za jego duszę. Zazwyczaj to rozwiązanie okazuje się skuteczne w ich przypadku. Jest to przykład na to, jak można radzić sobie z koszmarami poprzez działanie na jawie. Jeśli nie potrafisz sobie poradzić samodzielnie, możesz zawsze skorzystać z pomocy psychologa, zajmującego się tą kwestią zawodowo.

Chcesz się dowiedzieć więcej? Zobacz również:

-------------------------------------------

Artykuł: Sny - jak je kontrolować? pochodzi z serwisu www.wieszak.net

-------------------------------------------
O Autorze

Monika M.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz